Kína nem nyugszik – az utóbbi tíz év legkomolyabb provokációját hajtotta végre Japán ellen
Két kínai parti őrhajó több mint 64 órán át tartózkodott Japán felségvizein a héten egy vitatott szigetlánc közelében – közölték a japán hatóságok pénteken.
A mostani volt az utóbbi egy évtized leghosszabb ilyen jellegű incidense.
A japán parti őrség pénteken közölte, hogy a kínai hajók kedden a hajnali órákban beléptek a Kelet-kínai-tenger japán vizeire, és egy a térségben közlekedő japán halászhajó megfigyelése szerint ott is maradtak egészen csütörtök estig, amikor is elhagyták a területet.
Csütörtökön egy ponton az egyik kínai hajó 3 kilométeres távolságon belülre került a japán ellenőrzés alatt álló Szenkaku-szigetektől, amit Kínában Diaoyu-szigeteknek neveznek, jóval túllépve a nemzetközileg elismert 19,3 kilométeres határt, amely meghatározza a parti őrség szerint egy ország felségvizeit.
A japánok saját járőrhajókat küldtek a térségbe, és megkérték a kínai hajókat, hogy haladéktalanul hagyják el a Japán által ellenőrzött vizeket.
Az ilyen betörések nem ritkák a vitatott területen. Tokió és Peking is a magáénak vallja a lakatlan szigeteket, de 1972 óta Japán igazgatja őket. Egyébként Tajvan, amit Peking kínai tartománynak tekint, szintén jogot formál a földdarabra.
A Tokiótól 1.900 km-re délnyugatra fekvő sziklalánc okozta feszültség generációk óta dúl, a rájuk vonatkozó követelések több száz éves múltra tekintenek vissza.
Kínai tisztviselők többször hangoztatták, hogy kizárólagos joguk van a szigetek körüli vizeken járőrözni. Sem a kínai külügyminiszterium, sem a nemzetvédelmi minisztérium nem reagált a japán parti őrség pénteki nyilatkozatával kapcsolatos kérdésekre.
A legutóbbi behatolás volt a leghosszabb időszak, amit a kínai kormány hajói a vizeken töltöttek 2012 óta, miután Tokió megvásárolta a szigetek egy részét egy japán magántulajdonostól – közölte a japán parti őrséggel.
A legutóbbi eset tovább növelte a két szomszédos ország közötti súrlódásokat, ami különösen a fennáló világpolitikai helyzet és Japán és az Egyesült Államok kapcsolata fényében veszélyes..
A múlt hónapban Tokió adott otthont a Japánból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából és Indiából álló, egyre aktívabb Quad biztonsági csoport csúcstalálkozójának. Peking a csoportot az amerikai erők részéről Kína megfékezésére tett kísérletnek tekinti.
Órákkal a csúcstalálkozó után a kínai és az orosz légierő közös stratégiai légijárőrözést hajtott végre a Japán-tenger, a Kelet-kínai-tenger és a Csendes-óceán nyugati része felett, amit a kínai védelmi minisztérium egy éves katonai együttműködési terv részének nevezett.
A hét elején a japán védelmi minisztérium közölte, hogy legalább két kínai hadihajót és egy szállítóhajót észlelt az Izu-szigeteken, Tokiótól mintegy 500 kilométerre délre. Az egyik ilyen hajó a Lhásza volt, egy 055-ös típusú irányított rakétaromboló, ami Kína egyik legerősebb felszíni hajója.
A minisztérium közölte, hogy a kontingens június 12-e óta tartózkodik a Japánhoz közeli vizeken.
Érdemes elolvasniVideón a legújabb kínai repülőgép-anyahajó felavatása
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon